Вести

Во несреќен случај загина девојче во Соколана

Во несреќен случај загина девојче во Соколана

Денеска попладне во несреќен случај животот го загуби 13 годишно девојче од Загреб, кое со своите родители имаат престој во Куманово. Несреќата се случила на игралиштето во Соколана. Девојчето според очевидци било качено на стативите каде се лулало, а во еден миг железната ...

admin

August 14th, 2019

No Comments

Тешка сообраќајка кај Облавце , еден загинат петмина повредени

Тешка сообраќајка кај Облавце , еден загинат петмина повредени

Тешка сообраќајна несреќа се случила во 14 15 минути на регионалниот пат Куманово- Крива Паланка кај село Облавце. Едно лице е починато , а 5 се повредени.Според МВР во 14,15 ч. се случила сообраќајна незгода помеѓу ТМВ, „Џип-гранд“ со Бугарски рег.ознаки управуван од Ф. ...

admin

August 10th, 2019

No Comments

Фонтаната во центарот на Куманово, ќе се реконструира во модерно катче

Фонтаната во центарот на Куманово, ќе се реконструира во модерно катче

Фонтаната во центарот на Куманово ќе се реконструира, фирмата Тадиар од Куманово , која ја доби тендерската постапка има обврска до 10 август да ја пушти во употреба новата фонтана со вода за пиење. Денеска се започнати подготовките за реконструкција , а според информациите ...

admin

July 15th, 2019

No Comments

Музиката на Боби Серафимовски од Куманово на филм во Холивуд

Музиката на Боби Серафимовски од Куманово на филм во Холивуд

Кумановскиот композитор и музичар, Боби Серафимовски, успешно чекори по светските музички патеки, негова композиција “Добра ноќ мои пријатели” ќе биде дел од филмот за Енди филмс за Холивудска продукцијата. Композицијата на Боби Серафимовски која беше лиценцирана

admin

July 11th, 2019

No Comments

Нема загинати македонски државјани во невремето на Халкидики

Нема загинати македонски државјани во невремето на Халкидики

Шестмина туристи починаа и најмалку 30 лица се повредени во бурата што вчера беснееше на Халкидики. Меѓу загинатите се пар од Чешка, мајка и дете од Романија и татко и дете од Русија.Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на Македонија ...

admin

July 11th, 2019

No Comments

Турчин ограбен на автопатот Табановце- Куманово

Турчин ограбен на автопатот Табановце- Куманово

Едно лице , од Турција бил нападнат и ограбен од две непознати лица на автопатот Табановце – Куманово. Разбојниците физички го нападнале и му го украле ранецот во кој имал пари и лични документи. Според информациите на Секторот за внатрешни работи Куманово , немилиот ...

admin

July 5th, 2019

No Comments

Железничкиот сообраќај на пругата Куманово – Скопје е во прекин, се отстрануваат излизганите вагони

Железничкиот сообраќај на пругата Куманово – Скопје е во прекин, се отстрануваат излизганите вагони

По железничката несреќа која се случи вчера кога вагони на товарен воз се излизгаа од шините кај село Черкезе, денеска железничкиот сообраќај е во прекин информираат од македонски железници. Возовите не се обраќаат на релацијата Куманово – Скопје , а брзиот воз на ...

admin

July 3rd, 2019

No Comments

Попладне почнува летото

Попладне почнува летото

Денеска, 21 јуни, во 17 часот и 54 минути почнува летото на северната полутопка. Во исто време за жителите на јужната хемисфера на Земјата ќе почне зимата. Летото ќе трае 95 денови, а ќе заврши на 23 септември 2019 година, кога во 9.50 часот по средноевропско време ќе почне ...

admin

June 21st, 2019

No Comments

Од 1 јули поврат на ДДВ на граѓаните

Од 1 јули поврат на ДДВ на граѓаните

Поврат на данок на додадена вредност ДДВ од следниот месец граѓаните ќе може да побараат за сметки до 30.000 денари. Ова денес го најавија премиерот Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска. „На ...

admin

June 19th, 2019

No Comments

Работниците со ниски примања до 22 000 денари може да аплицираат за бесплатен одмор

Работниците со ниски примања до 22 000 денари може да аплицираат за бесплатен одмор

Работниците чии вкупни месечни примања во семејството не се поголеми од 22.000 денари од денеска 17 јуни до 30 август можат да се пријават на јавниот повик што го објави Министерството за економија. -Го објавивме огласот за поддршка на работниците со ниски приходи за и тие ...

admin

June 17th, 2019

No Comments