Вести

ПЦР тест за влез во земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ

ПЦР тест за влез во земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ

Од државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина при влез на граничен премин на територијата на нашата држава од денеска ќе се бара задолжително да приложат медицинска потврда со негативен резултат од тест RT PCR SARS-CoV-2, направен 72 часа пред влез на ...

Igor Andonovik

July 9th, 2020

No Comments

Жените од руралните средини ги испраќаат своите видео пораки за справување со Корона кризата

Жените од руралните средини ги испраќаат своите видео пораки за справување со Корона кризата

Жените во руралните средини говорат за предизвиците со кои што се соочуваат секоjдневно во услови на Корона криза. Видео пораките кои што ни ги испраќаат се моќни, jасни и треба да допрат до секоj од нас. Треба сите да слушнеме и да видиме што тие ни порачуваат, но и што е ...

Igor Andonovik

July 3rd, 2020

No Comments

Загина работник во ископ на каменолом , со камион паднал во ископот

Загина работник во ископ на каменолом , со камион паднал во ископот

Педесет и седумгодишен кумановец го загубил животот откако паднал со товарно моторно возило во ископ на каменоломот во кој работел. – Несреќата се случила вчера информираат од МВР. На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од ...

Igor Andonovik

July 3rd, 2020

No Comments

Нема да се затвораат границите со Србија и Косово

Нема да се затвораат границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради состојбата со коронавирусот. Министерот за здравство, Венко Филипче, за „Макфакс“ вели дека засега состојбата со границите останува како што

Igor Andonovik

July 3rd, 2020

No Comments

Спасовски: Мицкоски јавно да каже уште кои обвинети и осомничени во предмети на СЈО, како Камчев, донирале во ВМРО-ДПМНЕ и да ги пријави, или институциите да постапат по допрен глас

Спасовски: Мицкоски јавно да каже уште кои обвинети и осомничени во предмети на СЈО, како Камчев, донирале во ВМРО-ДПМНЕ и да ги пријави, или институциите да постапат по допрен глас

Кој ја финасира кампањата на ВМРО ДПМНЕ и со какви пари , јавно прашува Оливер Спасовски носител на листа од СДСМ во изборната единица број два. Повикувам, без заобиколувања, Христијан Мицкоски да излезе и конкретно да одговори во јавноста: – Кој точно ја финансира ...

Igor Andonovik

June 28th, 2020

No Comments

Промоција на кандидати за пратеници од ИЕ 2 , од Коалицијата предводена од СДСМ во Куманово

Промоција на кандидати за пратеници од ИЕ 2 , од Коалицијата предводена од СДСМ во Куманово

Кандидатите за пратеници од изборната единица 2, од СДСМ и Коалицијата „Можеме“ се промовираа пред пошироката јавност во Куманово на онлјан настан. Тие ја побараа поддршка од граѓаните, ветувајќи реализација на економски проекти, зголемени плати, поддршка за млади, жени, за ...

Igor Andonovik

June 28th, 2020

No Comments

Костовски: Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика

Костовски: Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика

Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика , се гледа и затворениот бaзен, кои се изградени во време на СДСМ, без поддршка на тогашната власт на ДПМНЕ. Куманово е убаво место за живеење, кумановци се луѓе кои што ...

Igor Andonovik

June 26th, 2020

No Comments

Димковска: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ гарантира квалитетно образование

Димковска: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ гарантира квалитетно образование

Зголемување на средствата за образование од 3,7 проценти на пет проценти од БДП, запирање на одливот на работоспособни кадри и осигурување на квалитетот во образованието преку поврзување на стандардот на квалификации и пазарот на трудот со образовните програми, но и пет ...

Igor Andonovik

June 26th, 2020

No Comments

Спасовски: Обезбедивме сигурност за граѓаните и државата и зборуваме за нови иницијативи, а тие лажат бидејки што ќе речат дека обезбедија – режим?!

Спасовски: Обезбедивме сигурност за граѓаните и државата и зборуваме за нови иницијативи, а тие лажат бидејки што ќе речат дека обезбедија – режим?!

Оливер Спасовски, носителот на листата од изборната единица број два вели дека има само една опција на овие избори – тоа е сигурноста што ја обезбедиле и ја гарантираат. ,, И можеме уште повеќе и уште подобро”- вели Спасовски. ,,Направивме пресврт за три години, ...

Igor Andonovik

June 25th, 2020

No Comments

Петрушевски:Во индустриската зона во Речица наместо фабрики има убаво поле и ниви

Петрушевски:Во индустриската зона во Речица наместо фабрики има убаво поле и ниви

Кандидатот за пратеник, Бране Петрушевски денеска заедно со носителот на листата од изборната единица број два, Владо Мисајловски присуствуваше во индустриската зона во Речица за што рече дека нема ништо од ветените инвестиции во индустриската зона кои ги ветувале ...

Igor Andonovik

June 25th, 2020

No Comments