Вести

Љубчо Балковски ноител на листата за двојка од Вмро за Македонија

Љубчо Балковски ноител на листата за двојка од Вмро за Македонија

Љубчо Балковски, поранешен министер за транспорт и врски е носителот на втората изборна единица од коалицијата “Вмро за Македонија” . На конвенцијата одржана викендов беа промовирани кандидатските листи за сите шест изборни единици . Од оваа коалиција очекуваат ...

admin

November 14th, 2016

No Comments

Вмро Дпмне на листата за втората изборна единица со пет кандидати од Куманово

Вмро Дпмне на листата за втората изборна единица со пет кандидати од Куманово

Највисоката позиција на кумановци кандидати за пратеници на листата од втората изборна на Вмро Дпмне и коалицијата  е за Иван Стоиљковиќ од Демократската партија на србите во Македонија, на седмо место   Зоран Ѓеоргиевски, кој и досега беше пратеник во собранието на ...

admin

November 12th, 2016

No Comments

Спасовски: Поразот на Груевски во четвртата изборна единица ќе биде поблаг отколку во првата

Спасовски: Поразот на Груевски во четвртата изборна единица ќе биде поблаг отколку во првата

Груевски ќе изгуби во  било која изборна единица, изјави Оливер Спасовски на денешната пресс конференција во Куманово.  “Во изборната единица еден поразот ке му биде катастрофален, но во четворката малку поблаго ќе изгуби “-, вели Спасовски како носител на ...

admin

November 12th, 2016

No Comments

Општина Куманово е виновна за доцнењето на платите во образование обвинува ВМРО-ДПМНЕ, градоначалникот вели не се точни обвинувањата

Општина Куманово е виновна за доцнењето на платите во образование обвинува ВМРО-ДПМНЕ, градоначалникот вели не се точни обвинувањата

Од општинскиот Комитет на Вмро Дпмне преку прес конференција ја обвинија Општина Куманово дека таму е вината за доцнењето на платите на вработените во образованието. Претседателот на општинскиот комитет, Драган Петковски денеска на прес-конференција обвини дека локалната ...

admin

September 24th, 2016

No Comments

МВР , ОТВОРЕН ОГЛАС ЗА 600 РАБОТНИ МЕСТА

МВР , ОТВОРЕН ОГЛАС ЗА 600 РАБОТНИ МЕСТА

Врз основа на член 79 став 1 од Законот за внатрешни работи („Службен весник, 6р. 42/2014, 116/2014, 33/2015, 120/2016 и 127/2016) и член 97 став 1 од Законот за полиција („Службен весник на РМ„ бр. 114/2006, 6/2009, 145/2012, 41/2014, 33/2015 и 120/2016), a во врска со ...

admin

July 15th, 2016

No Comments

Од Куманово стартуваше караванот ,,Македонија вработува 2”

Од Куманово стартуваше караванот ,,Македонија вработува 2”

За цел намалување на бројот на невработените лица , од Куманово стартуваше карванот на проектот  ,,Македонија вработува 2” , а во наредните денови ќе биде презентиран и во руралните средини. Според раководителот на агенцијата за вработување Милорад Тренчевски во ...

Igor Andonovik

July 6th, 2016

No Comments

Продолжи Шарената револуција во Куманово

Продолжи Шарената револуција во Куманово

Во организација на граѓанската иницијатива Протестирам , во Куманово продолжи шарената револуција. Граѓаните се собраа пред основен суд од каде го започнаа протестниот марш.  Со фрлање на бои по улиците на Куманово беше побарана оставка на претседателот Ѓорѓе Иванов и ...

Igor Andonovik

May 4th, 2016

No Comments

ВМРО ДПМНЕ,  градоначалникот да ги реализира предизборните ветувања

ВМРО ДПМНЕ, градоначалникот да ги реализира предизборните ветувања

По пуштање во употреба на новоасфалтирани улици од страна на градоначалникот на Општина Куманово реакции од Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ кои денеска  го повикаа градоначалникот да ги асфалтира улиците Тошо Ангеловски-Ѕидар, Гиго Цветковски и дел од Јоско Илиевски. Преку

Igor Andonovik

April 23rd, 2016

No Comments

Со протестен марш во Куманово побарана оставка од претседателот Иванов

Со протестен марш во Куманово побарана оставка од претседателот Иванов

Мирно и без инциденти заврши третиот по ред протест во Куманово, во организација на граѓанска иницијатива” Протестирам”, на кој се приклучија и повеќе опозициски политички партии , невладин сектор, студенти и граѓани. Мирно и оваа вечер со протестен марш по улиците на ...

Igor Andonovik

April 21st, 2016

No Comments

Со протестен марш граѓаните на Куманово го изразија револтот за одлуката на претседателот за аболиција на политичари

Со протестен марш граѓаните на Куманово го изразија револтот за одлуката на претседателот за аболиција на политичари

Мирно и без инциденти заврши протестот против одлуката на претседателот за аболиција на политичари кој започна пред основниот суд во Куманово, а заврши со протестен марш.       “Вечерва од Куманово даваме подршка на специјално јавно обвинителство и се обраќам како ...

Igor Andonovik

April 19th, 2016

No Comments