Вести

Оливер Спасовски, Изборите денеска се историски момент за државата

Оливер Спасовски, Изборите денеска се историски момент за државата

– Оваа е историски момент за република македонија граѓаните на република македонија заслужуваат праведно и правично општество , но најважно од се е денеска да се изрази слободна воља на граѓаните на република македонија за подобра иднина и за живот внатре во ...

admin

December 11th, 2016

No Comments

Излезеноста до 17 часот во Куманово е 57.43%

Излезеноста до 17 часот во Куманово е 57.43%

Вкупно 51.079 граѓани од вкупно 89.427 лица кои гласале во втората изборна единица во Општина Куманово гласале до 17 часот, односно во проценти 57,43% го оствариле своето право на глас, информираа од Државната изборна комисија. Најголема излезеност имало на гласачкото место ...

Igor Andonovik

December 11th, 2016

No Comments

На 84 години дојде да гласа со желба за вработување на младите

На 84 години дојде да гласа со желба за вработување на младите

Деца да се вработуваат , на старите да им се дава помош, повисоки пензии, е желбата на 84 годишниот Висомир Вучев од населбата Перо Чичо во Куманово. Тој денеска и покрај староста и изнемоштеноста заедно со својата сопруга дојде да гласа. Вели дека тој си има партија која ...

admin

December 11th, 2016

No Comments

Груевски од Куманово порача дека на 11ти декември убедливо ќе победи ВМРО ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија

Груевски од Куманово порача дека на 11ти декември убедливо ќе победи ВМРО ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија

“Две ипол години го малтретираат и лажат народот со лажни фантомски гласачи , манипулации, разузнавачки структури за да на крајот видиме што било идејата , што им било планот и договорот, но овој народ нема да го дозволи тоа. На 11 сите ке ја дадат подршката на ВМРО ДПМНЕ и ...

admin

December 7th, 2016

No Comments

Зоран Заев се поклони пред граѓаните на Куманово и испрати порака  на Груевски ако не излезе на дуел дека е кукавица

Зоран Заев се поклони пред граѓаните на Куманово и испрати порака на Груевски ако не излезе на дуел дека е кукавица

  Македонија има загарантиран европски либерален устав кој ги гарантира правата на сите граѓани на Македонија,  рече Зоран Заев на централниот митинг на СДСМ и коалицијата во Куманово. “Исплашени лажат за федерализација и кантонизација. Албанците од Заев не бараат ...

admin

December 7th, 2016

No Comments

Георгиевски од Куманово:  Власт без контрола е најлоша за Македонија,  ВМРО за Македонија ќе биде баланс на новата влада

Георгиевски од Куманово: Власт без контрола е најлоша за Македонија, ВМРО за Македонија ќе биде баланс на новата влада

Вмро се соочува со ситуација која е направена со атмосфера  на крв и реваншизам , но нашата порака до неопределените или до симпатизерите на коалицијата ВМРО за Македонија  е дека ние сме посебен субјект на политичката сцена и во овој момент не зависиме од ВМРО ДПМНЕ и СДСМ,

admin

December 6th, 2016

No Comments

Балковски,  Македонија од пример стана проблем

Балковски, Македонија од пример стана проблем

“Да ја вратиме демократијата во државата, Македонија од пример стана проблем, изборите на 11 декември не се избори за директори на јавни претпријатија, тоа се избори за спас на државата”- порача Љубчо Балковски, носителот на листата за изборната единица број два од ...

admin

December 1st, 2016

No Comments

Спасовски  од Куманово со порака до Тодоров , не ти поминуваат лагите за федерализација и поделба на Македонија

Спасовски од Куманово со порака до Тодоров , не ти поминуваат лагите за федерализација и поделба на Македонија

Нема федерализација и поделба на Македонија , а лагите на Вмро  и Тодоров се се поочајни и  нема да поминат кај граѓаните кои се изморени од корумпирана власт , порача денеска носителот на листата за изборната единица број два Оливер Спасовски . “Вмро Дпмне  и Тодоров ...

admin

November 30th, 2016

No Comments

Минимална плата од 16 000 денари ќе биде нашиот приоритет , најави Спасовски од Куманово

Минимална плата од 16 000 денари ќе биде нашиот приоритет , најави Спасовски од Куманово

Носителот на листата за пратеници на СДСМ од изборната единица број два Оливер Спасовски најави дека приоритетот на програмата за живот ќе биде зголемување на минималната плата како и решавање на проблемот со стечајните работници. Како приоритетен проект Спасовски рече дека ...

admin

November 28th, 2016

No Comments

Оштетен билборд на Вмро Дпмне во Куманово

Оштетен билборд на Вмро Дпмне во Куманово

Непознати сторители го оштетиле билбордот на Вмро Дпмне на кој е носителот на листата за пратеници во изборната единица број 2, Никола Тодоров , лоциран на Октомвриска револуција во Куманово. Од општинскиот комитет на Вмро Дпмне , го обвинија СДСМ. Марио Цветковски , ...

admin

November 28th, 2016

No Comments