Вести

Доналд Трамп дозволи македонците да патуваат без виза во САД

Доналд Трамп дозволи македонците да патуваат без виза во САД

Како што пренесува американската телевизија “Usa-Television„  американскиот претседател потпишал извршна наредба за целата македонска нација да патува во САД без визи. Со овој нов документ се менува патувачката политика на македонците во Соединетите Американски Држави,

admin

April 2nd, 2017

1 Comment

Ново, македонско знаме вратено на јарболот

Ново, македонско знаме вратено на јарболот

Македонското знаме повторно е вратено на јарболот во центарот на Куманово , откако беше симнато во обид да се постави знамето на Албанија. МВР во официјалното соопштние информира дека дваица полициски службеници се повредени во обид да ги легитимираат лицата кои сакале да го

admin

April 1st, 2017

No Comments

АУДИО- Костовски по инцидентот тврди дека немало физички напад тоа се лаги и небулози на ВМРО ДПМНЕ

АУДИО- Костовски по инцидентот тврди дека немало физички напад тоа се лаги и небулози на ВМРО ДПМНЕ

„Најостро ги отфрлам сите обвиненија и лаги упатени на моја сметка„-, вели пртеседателот на општинската организација на СДСМ од Куманово ,Мартин Костовски, кој вели дека провладината медиумска машинерија чие седиште е во партијата ВМРО ДПМНЕ се обидела да исценира , ...

admin

March 22nd, 2017

No Comments

Инцидент по протестите ” За заедничка Македонија” (audio)

Инцидент по протестите ” За заедничка Македонија” (audio)

  „По завршувањето на протестот за заедничка Македонија , ние со тактори си тргнавме за село Пчиња, но пред зградата на комитет во центарот на Куманово едно лице се нафрли врз нас и со тупаници почна да удира по мојот трактор. Јас отворив врати и го турнав по што се ...

admin

March 21st, 2017

No Comments

Лицето кое јавно се откажува од НСДП, не е наш член реагираат од НСДП од Куманово

Лицето кое јавно се откажува од НСДП, не е наш член реагираат од НСДП од Куманово

По објавените информации дека член на НСДП од Куманово  ја напуштил партијата незадоволен од политиката на претседателот на партијата ,  се огалсија и од НСДП општинска организација од Куманово. Во соопштението велат дека лицето кое се претставува како член на НСДП не го ...

admin

March 3rd, 2017

No Comments

Вулгарни закани кон семејството на градоначалникот на Куманово од учесниците на протестот “За заедничка Македонија”

Вулгарни закани кон семејството на градоначалникот на Куманово од учесниците на протестот “За заедничка Македонија”

  “Јас ги подржувам протестите како демократска придобивка за  начин на изразување на незадоволство, но насилни протести со закани по безбедноста и животот излегува од рамките на демократијата”– , вели градоначалникот на општина Куманово Зоран Дамјановски,  како ...

admin

March 1st, 2017

No Comments

Да се најдат и казнат напаѓачите на претепаните новинари на А1он

Да се најдат и казнат напаѓачите на претепаните новинари на А1он

По завршувањето на протестот на граѓанската иницијатива „За заеднича Македонија“ во Скопје со тупаници и со клоци од зад грб биле нападнати новинарите на веб порталот А1он. Нападнати се новинарите Влатко Желчевски и Александар Тодевски кои во моментов се наоѓаат во ...

admin

February 28th, 2017

No Comments

Протестен  марш  За заедничка Mакедонија во Куманово

Протестен марш За заедничка Mакедонија во Куманово

Мирно и без инциденти заврши протестниот марш насловен “За заедничка Македонија” во Куманово. “Едно име имаме , еден е јазик на македонците”, беа паролите кои се извикуваа на маршот. Учесниците на маршот тргнаа од спортската сала, а завршија пред ...

admin

February 28th, 2017

No Comments

Навредливи графити пред домот на Оливер Спасовски

Навредливи графити пред домот на Оливер Спасовски

Графити со навредливи пораки упатени до Оливер Спасовски, пратеник од редовите на  СДСМ , непознати сторители испишале во близина на неговиот дом. “Оливер гробар на Македонија, Не за екстерно, да за албански”,  се само дело од испишаните графити , упатени на име ...

admin

February 28th, 2017

No Comments

Навредливи графити напишани на улицта пред домот на пратеникот Максим Димитриевски – фото

Навредливи графити напишани на улицта пред домот на пратеникот Максим Димитриевски – фото

Непознати сторители ноќеска на улицата Ристовац ,  каде што живее пратеникот од СДСМ Максим Димитриевски, пред семејниот дом,  со спреј испишале графити со навредливи содржини кон пратеникот. “Максо предавник, Максо албански слуга, Максо дали Куманово заслужи двојазичност, ...

admin

February 27th, 2017

No Comments