Вести

Со протестен марш граѓаните на Куманово го изразија револтот за одлуката на претседателот за аболиција на политичари

Со протестен марш граѓаните на Куманово го изразија револтот за одлуката на претседателот за аболиција на политичари

Мирно и без инциденти заврши протестот против одлуката на претседателот за аболиција на политичари кој започна пред основниот суд во Куманово, а заврши со протестен марш.       “Вечерва од Куманово даваме подршка на специјално јавно обвинителство и се обраќам како ...

Igor Andonovik

April 19th, 2016

No Comments

Протест во Куманово против помилувањата на претседателот и избори на 5 ти јуни

Протест во Куманово против помилувањата на претседателот и избори на 5 ти јуни

“Бараме оставка од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов поради одлуката за аболиција на лица осомничени за криминал и бараме да се одложи датумот за изборите бидејќи нема услови за спроведување на фер, регуларни  и демократски избори”-, оваа беа барањата на протестот кој ...

Igor Andonovik

April 18th, 2016

No Comments

Собранието се распушти, СДСМ нема да оди на избори

Собранието се распушти, СДСМ нема да оди на избори

Се распушти Собранието на Република Македонија согласно одлуката што беше изгласана на 23 Февруари со цел одржување на избори на 5 јуни. Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски им се заблагодари на пратениците за досегашната работа. ”Овој парламентарен состав ...

Igor Andonovik

April 7th, 2016

No Comments

Суспендирани се началниците со фалсификувани дипломи во СВР Куманово

Суспендирани се началниците со фалсификувани дипломи во СВР Куманово

Суспендирани се началниците со фалсификувани дипломи во СВР Куманово, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. “ Оваа е голем скандал што го тресе МВР, уште поголем скандал е непрофесионалниот кадар во полицијата. 2 300 позиции во македонската полиција има со ...

Igor Andonovik

April 4th, 2016

No Comments

ЗОРАН ЗАЕВ ОД КУМАНОВО ГО ЗАПОЧНА ПРОЕКТОТ “ ВИЗИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА”

ЗОРАН ЗАЕВ ОД КУМАНОВО ГО ЗАПОЧНА ПРОЕКТОТ “ ВИЗИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА”

Лидерот на опозиционата СДСМ, Зоран Заев  од Куманово испрати порака дека ќе истраат до крај конечно во Македонија  да има  фер и демократски избори.  Тоа значи без прочистување на избирачкиот список и без регулација на медиуми нема да има избори во  макединија, порача Заев ...

admin

March 29th, 2016

No Comments

ЗОРАН ЗАЕВ ОД КУМАНОВО ЌЕ ГО СТАРТУВА ПРОЕКТОТ НА СДСМ ”ОД ВРАТА ДО ВРАТА”

ЗОРАН ЗАЕВ ОД КУМАНОВО ЌЕ ГО СТАРТУВА ПРОЕКТОТ НА СДСМ ”ОД ВРАТА ДО ВРАТА”

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во понеделник од Куманово ќе го започне проектот на СДСМ “ Од врата до врата” . Според информациите на претседателот на општинската организација на СДСМ од Куманово Мартин Костовски ќе бидат посетени над 20 000 домаќинства. ,,На 28 Март во ...

admin

March 24th, 2016

No Comments

Министерка Ременски во посета на транзитниот камп во Табановце

Министерка Ременски во посета на транзитниот камп во Табановце

Во очекување на исходот на бегалската криза од Европскиот самит , министерот за труд и социјална политика Фросина Ременски со порака од Табановце , ќе ги направиме сите хумани услови за згрижување на бегалците без оглед на исходот од самитот. ,,Имаме обезбедено топли оброци ...

admin

March 17th, 2016

No Comments

ВМРО ДПМНЕ Бара асфалтирање на Крушевска република

ВМРО ДПМНЕ Бара асфалтирање на Крушевска република

“Прав, кал и калдрма гледаме почитуван градоначалниче, три пати ги манипулирате граѓаните дека ќе ја асфалтирате улицата Крушевска република, а реалната слика ја гледаме сега по дождот”- оваа е реакцијата на општинскиот комитете на Вмро Дпмне од Куманово, од каде го повикаа ...

Igor Andonovik

March 11th, 2016

No Comments

Над 600 бегалци од Афганистан се заглавени во транзитниот центар Табановце

Над 600 бегалци од Афганистан се заглавени во транзитниот центар Табановце

Недела дена во транзитниот центар во Табановце се сместени над 600 бегалци од Афганистан, за кои е затворена српската граница и неможат да ја продолжат рутата кон западноевропските земји. Горан Стојановски одговорен за транзитниот камп вели дека во моментот во кампот има 737

Igor Andonovik

February 25th, 2016

No Comments

СОВЕТНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ЈА НАПУШТИЈА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА КУМНАОВО

СОВЕТНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ЈА НАПУШТИЈА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА КУМНАОВО

Советниците на советничката група на ВМРО ДПМНЕ во Советот на Општина Куманово, револтирани од како што велат нарачаните прашања од советниците на СДСМ до градоначалникот на општина Куманово ја напуштија седницата на која како единствена точка на дневен ред се советничките ...

admin

February 17th, 2016

No Comments