Вести

Лицето кое јавно се откажува од НСДП, не е наш член реагираат од НСДП од Куманово

Лицето кое јавно се откажува од НСДП, не е наш член реагираат од НСДП од Куманово

По објавените информации дека член на НСДП од Куманово  ја напуштил партијата незадоволен од политиката на претседателот на партијата ,  се огалсија и од НСДП општинска организација од Куманово. Во соопштението велат дека лицето кое се претставува како член на НСДП не го ...

Radio Bum

March 3rd, 2017

No Comments

Вулгарни закани кон семејството на градоначалникот на Куманово од учесниците на протестот “За заедничка Македонија”

Вулгарни закани кон семејството на градоначалникот на Куманово од учесниците на протестот “За заедничка Македонија”

  “Јас ги подржувам протестите како демократска придобивка за  начин на изразување на незадоволство, но насилни протести со закани по безбедноста и животот излегува од рамките на демократијата”– , вели градоначалникот на општина Куманово Зоран Дамјановски,  како ...

Radio Bum

March 1st, 2017

No Comments

Да се најдат и казнат напаѓачите на претепаните новинари на А1он

Да се најдат и казнат напаѓачите на претепаните новинари на А1он

По завршувањето на протестот на граѓанската иницијатива „За заеднича Македонија“ во Скопје со тупаници и со клоци од зад грб биле нападнати новинарите на веб порталот А1он. Нападнати се новинарите Влатко Желчевски и Александар Тодевски кои во моментов се наоѓаат во ...

Radio Bum

February 28th, 2017

No Comments

Протестен  марш  За заедничка Mакедонија во Куманово

Протестен марш За заедничка Mакедонија во Куманово

Мирно и без инциденти заврши протестниот марш насловен “За заедничка Македонија” во Куманово. “Едно име имаме , еден е јазик на македонците”, беа паролите кои се извикуваа на маршот. Учесниците на маршот тргнаа од спортската сала, а завршија пред ...

Radio Bum

February 28th, 2017

No Comments

Навредливи графити пред домот на Оливер Спасовски

Навредливи графити пред домот на Оливер Спасовски

Графити со навредливи пораки упатени до Оливер Спасовски, пратеник од редовите на  СДСМ , непознати сторители испишале во близина на неговиот дом. “Оливер гробар на Македонија, Не за екстерно, да за албански”,  се само дело од испишаните графити , упатени на име ...

Radio Bum

February 28th, 2017

No Comments

Навредливи графити напишани на улицта пред домот на пратеникот Максим Димитриевски – фото

Навредливи графити напишани на улицта пред домот на пратеникот Максим Димитриевски – фото

Непознати сторители ноќеска на улицата Ристовац ,  каде што живее пратеникот од СДСМ Максим Димитриевски, пред семејниот дом,  со спреј испишале графити со навредливи содржини кон пратеникот. “Максо предавник, Максо албански слуга, Максо дали Куманово заслужи двојазичност, ...

Radio Bum

February 27th, 2017

No Comments

Невработените да аплицираат за грант за самовработување

Невработените да аплицираат за грант за самовработување

Бројот на невработени лица во Општина Куманово е 18.951 од кои 9.830 се активни баратели на работа. За намалување на бројот на невработените раководителот на агенцијата за вработување Милорад Тренчевски ги повика сите невработени кои имаат идеја за бизнис да аплицираат на ...

Radio Bum

February 23rd, 2017

No Comments

Вујиќ, Срамота е за Цветковски да споменува дека е направен притисок врз судија

Вујиќ, Срамота е за Цветковски да споменува дека е направен притисок врз судија

“Виктор Цветковски како оштетен може да кажува што сака, но е срамота како адвокат да споменува било каков притисок врз судството, неговата перцепција за правните проблеми и регулатива е негов личен проблем”, –  вели Мирослав Вујиќ,  бранителот на тужените ...

Radio Bum

February 21st, 2017

1 Comment

Ослободителна пресуда за Зоран Заев и Мартин Костовски за објавените разговори во бомбите

Ослободителна пресуда за Зоран Заев и Мартин Костовски за објавените разговори во бомбите

Ослободителна пресуда за Зоран Заев и Мартин Костовски по приватната тужба на Виктор Цветковски за објавување на снимани телефонски разговори во ”Бомбите”, вака пресуди кривичниот Судски совет при основен суд Куманово. Виктор Цветковкси , поднесе приватна кривична пријава ...

Radio Bum

February 20th, 2017

No Comments

ВМРО И ДУИ не постигнаа договор за коалиција

ВМРО И ДУИ не постигнаа договор за коалиција

Мандатарот за формирање влада во Македонија и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски не постигна договор за коалиција со ДУИ во предвидениот рок кој истече на полноќ. Во соопштението на ВМРО ДПМНЕ се наведува дека „формирањето влада треба да биде во функција на затворање на ...

Radio Bum

January 30th, 2017

No Comments