Вести

ВМРО ДПМНЕ го крева гласот против корупцијата и криминалот , нема да дозволиме под тепих да заминат сите афери кои изминативе години ги предизвика оваа влада

ВМРО ДПМНЕ го крева гласот против корупцијата и криминалот , нема да дозволиме под тепих да заминат сите афери кои изминативе години ги предизвика оваа влада

Членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ, организираа протест со возила , протест против криминалот, корупција, неправдите и прогонот . Поради пандемијата, протестот се одржа со возила, од градскиот базен по централните булевари и улици во Куманово со полициска придружба. ...

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments

Нема да се одржи Меморијалниот турнир во чест на Мартин Симоновски – Матрикс

Нема да се одржи Меморијалниот турнир во чест на Мартин Симоновски – Матрикс

Меморијалниот турнир во чест на Мартин Симоновски – Матрикс, кој секоја година традиционално го организира Локалниот клуб на СДММ Куманово, сега нема да се одржи поради пандемијата на коронавирусот. – Сите знаеме дека со години традиционално Локален клуб на СДММ Куманово, ...

Radio Bum

October 19th, 2020

No Comments

Захариев: Mесечен надомест за 884 студенти и 347 ученици, мерка од четвртиот пакет на Владата

Захариев: Mесечен надомест за 884 студенти и 347 ученици, мерка од четвртиот пакет на Владата

Преку измените на Законото за ученички стандард и Законот за студентски стандард, околу 884 студенти и 347 ученици ќе бидат опрафени со помош во вид на месечен надомест, рече денеска на прес конференција претседателот на СДММ Куманово Мартин Захариев. – Заради намалениот ...

Radio Bum

October 16th, 2020

No Comments

Во училиштата во Куманово нема позитивни случаи на заразени со коронавирусот, единствениот проблем се интернет-врските  или застарената ИТ опрема во училиштата

Во училиштата во Куманово нема позитивни случаи на заразени со коронавирусот, единствениот проблем се интернет-врските или застарената ИТ опрема во училиштата

Во училиштата во Куманово нема позитивни случаи на заразени со коронавирусот, ученици , наставници и директори на училишта од почетокот на учебната година, а во случај да има позитивни секое училиште ќе постапува навремено, согласно изготвените протоколи и алгоритми,а со цел

Radio Bum

October 14th, 2020

No Comments

Петрушевски- СДСМ  лаже дека нашата делегација не ја испочитувала државната химна

Петрушевски- СДСМ лаже дека нашата делегација не ја испочитувала државната химна

Со објава на социјалните мрежи , Бране Петрушевски, пратеник во собранието и актуелен претседател на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ , ги обвини СДСМ дека лажат по ојавеното соопштение од СДСМ дека делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ не оддаде почит на државната химна, ниту на ...

Radio Bum

October 13th, 2020

No Comments

СДСМ Куманово: Викенд без ДДВ кај граѓаните ќе врати 17 милиони евра

СДСМ Куманово: Викенд без ДДВ кај граѓаните ќе врати 17 милиони евра

Претстојниот викенд без ДДВ кај граѓаните ќе врати 17 милиони евра со повратот на данокот на додадена вредност, рече денеска на прес конференција портпаролот на Општинската организација на СДСМ Куманово, Катерина Пешиќ Бошковска. Пешиќ Бошковска го најави четвртиот пакет ...

Radio Bum

October 9th, 2020

No Comments

Костовски: Индустриската зона ќе придонесе за раст и развој на Куманово

Костовски: Индустриската зона ќе придонесе за раст и развој на Куманово

Атрактивноста на локацијата на индустриската зона „Новине“ во Речица ќе донесе отворање на нови погони на домашни и странски инвеститори што ќе отвори можност за економски раст и развој на Куманово, но и на целиот Североисточен регион, вели пратеникот и претседател на СДСМ ...

Radio Bum

September 15th, 2020

No Comments

Премиерот Заев од зоната „Речица и Новине“- Бизнисмените да инвестираат во атрактивна зона, државата ќе продолжи со поддршката

Премиерот Заев од зоната „Речица и Новине“- Бизнисмените да инвестираат во атрактивна зона, државата ќе продолжи со поддршката

Бизнисмените од државата да инвестираат во зоната „Новине“ кумановско, ги повика денеска премиерот Зоран Заев кој беше на увид во градежните работи кои се одвиваат во зоната придружуван од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кумановскиот градоначалник Максим ...

Radio Bum

September 14th, 2020

No Comments

Спасовски: Покажавме дека и во пандемија може да се организираат фер избори

Спасовски: Покажавме дека и во пандемија може да се организираат фер избори

„Како Влада покажавме дека навистина можеме и во вакви услови на пандемија, на сериозна здравствена криза, да се организираат фер, демократски, слободни избори и, пред сѐ, безбедни за здравјето и животот на граѓаните“, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски, по ...

Radio Bum

July 15th, 2020

No Comments

Започна гласањето за предвремените парламентарни избори, навремено отворени избирачките места во Куманово

Започна гласањето за предвремените парламентарни избори, навремено отворени избирачките места во Куманово

Точно во 7 часот во општина Куманово се отворени сите избирачки места, информира претседателот на Општинската изборна комисија во Куманово, Драган Јовановски . Во Куманово право на глас имаат 92.167 граѓани, на 167 избирачки места. – Во гласачко место 1043 во ООУ „Крсте ...

Radio Bum

July 15th, 2020

No Comments