Вести

Кој е кумановскиот Супермен кој машки успеал да ги преврти контејнерите?

Кој е кумановскиот Супермен кој машки успеал да ги преврти контејнерите?

Утрово во строгиот центар на градот , на улицата Народна револуција , два контејнери беа превртени. Ѓубрето беше околу контејнерите, а оние кои сакаа да го фрлат ѓубрето не беа во можност, бидејќи совеста не им дозволуваше да се фрли ѓубрето наоколу. Каде сега да ја бараме ...

admin

January 13th, 2017

No Comments

Внимателно надвор по ледени и неисчистени улици (фото)

Внимателно надвор по ледени и неисчистени улици (фото)

Бремените жени и хронично болните лица над 60 години денеска и утре да бидат ослободени од работа, а за работните на отворено да се реорганизира работното време, поради екстремно ниските температури кои можат да бидат ризични по здравјето на овие лица, препорача ...

admin

January 9th, 2017

No Comments

Затворен патот од Куманово кон  Свети Николе

Затворен патот од Куманово кон Свети Николе

На сила е забраната за движење на возила на  патниот правец Куманово – Св.Николе и обратно за сите видови возила, информираат надлежните и апелираат до граѓаните да не тргнуваат на пат, велат дека  се работи на расчистување на патот,а во прекин сеуште е и регионалниот ...

admin

January 7th, 2017

No Comments

Куманово без Брза Помош

Куманово без Брза Помош

Службата на итна медицинска помош во Куманово остана парализирана на нерасчистените патишта, комби возилата немаат ланци  паркиран се во гаражите, а од две теренски лади ниви само една е функционална. Граѓаните да се јавуваат само за итни случаи, апелираат од итната служба ,

admin

January 7th, 2017

No Comments

Првото бебе во Куманово е машко

Првото бебе во Куманово е машко

Првото бебе родено во 2017 во Куманово е машко. Трета рожба на Сафие Арифова од Куманово. “Бебето е родено во 8 15 минути со царски рез , тешко е 4 килограми и  500 грама. Во добра здравствена состојба се”- , информира доктор Даниел Милковски од Гинеколошко ...

admin

January 1st, 2017

No Comments

Прогласени најдобар полицаец и пожарникар во Општина Куманово за 2016 година( фото)

Прогласени најдобар полицаец и пожарникар во Општина Куманово за 2016 година( фото)

Маријан Христовски од СВР Куманово од одделот за интервенција е прогласен за најдобар полицаец на територија на општина Куманово, а Орхан Амети најдобар пожарникар од Територијалната противпожарна единица на општина Куманово. “Самопожртвуваноста и неуморната работа  за

admin

December 27th, 2016

No Comments

Затворениот базен во Куманово од денеска отворен за сите граѓани, 100 денари билет

Затворениот базен во Куманово од денеска отворен за сите граѓани, 100 денари билет

Од денеска , официјално сите граѓани на Куманово ќе можат да го користат затворениот базен. Откако сите потребни законски акти се усогласени , а по претходно одобрување од страна на советот на општина Куманово , со  базенот ќе стопанисува  Ј.П.Чистота и Зеленило. “Сите

admin

December 26th, 2016

No Comments

Александар Арсиќ нов претседател  на Совет на општина Куманово

Александар Арсиќ нов претседател на Совет на општина Куманово

Координаторот на СДСМ во советот на општина Куманово, Александар Арсиќ е нов претседател на советот на општина Куманово. Арсиќ, ќе го наследи  Максим Димитриевски, кој на последните парламентарни избори доби пратенички мандат и денеска по седницата ќе поднесе оставка од ...

admin

December 26th, 2016

No Comments

Групата Милиграм со голем концерт во  Куманово

Групата Милиграм со голем концерт во Куманово

Српската  мега популарна музичка  група Милигам ќе одржи голем концерт на градскиот плоштад по повод роденденот на Куманово. Информацијата ја потврдија од локалната самоуправа. Денеска официјално им било потврдено од менаџерскиот тим на популарната српска музичка група. ...

admin

October 18th, 2016

No Comments

Пешаците улиците сега ќе ги поминуваат на пешачки премини

Пешаците улиците сега ќе ги поминуваат на пешачки премини

Од  денеска граѓаните на Куманово улиците ќе ги поминуваат на пешачки премини. Одбележани се улиците, а  одбележани се и паркинг местата . Популарната” зебра” се врати во градот. Работите на изведувањето на хоризонталната сигнализација ги изведува ЈП Водовод , а ...

admin

June 23rd, 2016

No Comments