Вести

Липковските акумулации се полни но неизвесно е дали ќе се покачи цената на водата

Липковските акумулации се полни но неизвесно е дали ќе се покачи цената на водата

Раководителот на Водостопанство Кумановско-липковско поле ,  Оливер Илиевски , вели дека има вода за граѓаните на Куманово, акумулациите се полни 80 % што е доволно за нормално водоснабдување на градот и приградските населби. Капацитетот на браните засега е добар, а тоа ...

admin

February 2nd, 2018

No Comments

Позорна служба на полицијата во 17 реони во Куманово

Позорна служба на полицијата во 17 реони во Куманово

70 позорникари на 17 позорни реони ќе работат за граѓаните  во Куманово, а  ќе бидат низ кумановските улици со цел да им излезат во пресрет на граѓаните за сите нивни проблеми, најави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Со позорникарската служба, секој ...

admin

February 1st, 2018

No Comments

Телефонски пријавете дефект на улично осветлување

Телефонски пријавете дефект на улично осветлување

Јавното претпријатие „Куманово паркинг“ пушти во употреба нов телефонски број на кој граѓаните ќе можат да пријавуваат дефекти за  уличното осветлување во Куманово и регионот.  Сите дефект во било кој дел од градот или неисправна светилка  можат да се пријават на ...

admin

January 18th, 2018

No Comments

ДУИ ќе коалицира со СДСМ во советот на општина Куманово

ДУИ ќе коалицира со СДСМ во советот на општина Куманово

Општинската организација на СДСМ Куманово и локалниот огранок на ДУИ, ќе коалицираат во Советот на Општина Куманово, општинските организации на двете политички партии денеска потпишаа меморандум . Претседателот на општинската организација на СДСМ,  Мартин Костовски и ...

admin

January 3rd, 2018

No Comments

Првото бебе во Новата 2018 година во Куманово е машко

Првото бебе во Новата 2018 година во Куманово е машко

Првото бебе во Куманово во новата 2018 година е машко. Бебето Ерион е родено живо и здраво, тешко е 3,4 килограми , долго 51 сантиметар. Во новогодишната ноќ родени се две момчиња и две девојчиња. – Во 00:45 беше породувањето со царски рез поради ножна презентација. Мајката ...

admin

January 1st, 2018

No Comments

Опозицијата ја напушти седницата на советот на општина Куманово

Опозицијата ја напушти седницата на советот на општина Куманово

Советниците на  ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија од Советот на Општина Куманово, ја напуштија третата седница, како знак на револт за притоврањето на членови на нивната партија за крвавите настани од 27 април годинава. – Сведоци сме дека се врши притворање на ...

admin

December 6th, 2017

No Comments

Комуналната инспекција ги отстрани дивите тезги на плоштадот во Куманово

Комуналната инспекција ги отстрани дивите тезги на плоштадот во Куманово

Сите диво поставени и импровизирани тезги на градскиот плоштад, комуналната инспекција во соодејство со полицијата ги отстрани, а градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски најави дека заедно со јавното претпријатие Пазаришта ќе бидат поставени тезги за ...

admin

December 6th, 2017

No Comments

50 Евра казна за жената што истури ѓубре во река Кумановка

50 Евра казна за жената што истури ѓубре во река Кумановка

Општинскиот комунален инспекторат при општина Куманово, реагираше на објавениот видеозапис на фејзбук страната на радио Бум и денеска на инволвираната , која во пластичен сад исфрла ѓубре во река Кумановка ја казни со мандатна казна во висина  од 50 евра. Според комуналниот ...

admin

December 4th, 2017

No Comments

Прва посета на Евроамбасадорот во Македонија по локалните избори во Куманово

Прва посета на Евроамбасадорот во Македонија по локалните избори во Куманово

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски го прими амбасадорот на Европската унија во Македонија Самуел Жбогар.  Во рамките на кампањата „ЕУ за тебе“ тие разговараа за актуелните проблеми со кои се соочува локалната самоуправа. Според изјавата на Димитриевски ...

admin

November 27th, 2017

No Comments

ЦИД:Граѓанските организации се подготвени да иницираат решавање на проблеми во Македонија

ЦИД:Граѓанските организации се подготвени да иницираат решавање на проблеми во Македонија

Центар за интеркултурен дијалог , ЦИД , со завршна манифестација го затвори двегодишниот проект на градење на граѓанските организации во Македонија. Милош Ристевски, координатор за политики во ЦИД ,  вели дека овој проект бил насочен кон лобирање и застапување на  Европската

admin

November 17th, 2017

No Comments