Вести

Приведени разбојниците кои извршија разбојништво во маркетот на  Елида

Приведени разбојниците кои извршија разбојништво во маркетот на Елида

Секторот за внатрешни работи Куманово до Основно јавно обвинителство Куманово поднесе кривична пријава против лицата Љ.П. (24), М.А.(18) и Д.Е (18), сите од Куманово, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело  „разбојништво”  по член 237 став 4 вв став 1 ...

admin

December 5th, 2017

No Comments

Кумановската службеничка во собранието од куќен оди во притвор во Шутка

Кумановската службеничка во собранието од куќен оди во притвор во Шутка

Апелациониот Суд ги прифати сите жалби на Основното Јавно Обвинителство со што сите кои што добија куќен притвор ќе бидат однесени во притвор во Шутка. 30 дневен притвор во Шутка и е одреден и на Е.Б. од Куманово, службеничка во собранието на Македонија, за која првично и ...

admin

November 30th, 2017

No Comments

Лабораторија за дрога откриена во мала Речица

Лабораторија за дрога откриена во мала Речица

Во акција на полицијата  со обвинителството откриена е лабораторија за дрога во Мала Речица, а четири лица се уапсени дознава Бум од извори во МВР. Според првите информации  запленета е поголема количина на дрога која се проценува на стотина килограми, а видот останува ...

admin

November 30th, 2017

No Comments

Две лица ја признаа вината за пропустите кои беа причина за смрта на детето во лифтот

Две лица ја признаа вината за пропустите кои беа причина за смрта на детето во лифтот

  „Се надевам дека Петар ќе ја добие правдата и институциите ќе пресудат правилно , а државните институции ќе обрнат поголемо внимание и контрола кон фирмите што се одговорни кон домаќинско работење на зградите и фирмите кои работат со сервисирање на лифтовите посебно ...

admin

November 30th, 2017

No Comments

Домашен притвор за службеничката во собранието од Куманово

Домашен притвор за службеничката во собранието од Куманово

Куќен притвор за Е.Б. службеничка во собрание на Македонија од Куманово која вчера беше приведена како осомничена за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик. Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за ...

admin

November 29th, 2017

No Comments

Две лица од Куманово приведени за крвавиот четврток во собранието

Две лица од Куманово приведени за крвавиот четврток во собранието

    Две лица од Куманово утрово биле приведени како осомничени за кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста . Се работи за Е.Б  и В.М. од Куманово дознава радио Бум , а истите се осомничени за крвавиот четврток во Собранието кога ...

admin

November 28th, 2017

No Comments

Продолжен притвор за Игор Југ сега се товари и за тероризам

Продолжен притвор за Игор Југ сега се товари и за тероризам

Игор Југ останува во затворот Шутка. Ваква одлука донесе судијата на претходна постапка по барањето на јавното обвинителство откако истече 30-дневниот притвор кој му беше претходно одреден. Основното јавно обвинителство, пак, ја прошири истрагата и сега го товари Игор Југ и ...

admin

November 28th, 2017

No Comments

СВР Куманово: Од 136 контролирани возачи 21 возеле под дејство на алкохол

СВР Куманово: Од 136 контролирани возачи 21 возеле под дејство на алкохол

За време на викендот во Куманово според информациите на Министерството за внатрешни работи била извршена засилена сообраќајна контрола со алкотест. Од 136 контролирани возачи, 21 управувале возило под дејство на алкохол. Од Министерството за внатрешни работи информираат ...

admin

November 27th, 2017

No Comments

Командир на територијална противпожарна единица во Старо Нагоричане си купил сведителствата за завршено средно образование

Командир на територијална противпожарна единица во Старо Нагоричане си купил сведителствата за завршено средно образование

Командир на територијална противпожарна единица во Општина Старо Нагоричане со купени свидетелства  си добил работно место. Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против В.Д.(35)  и Ш.З.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за ...

admin

November 21st, 2017

No Comments

Приведен избеганиот затвореник кој вооружен ограбуваше и напаѓаше по Куманово

Приведен избеганиот затвореник кој вооружен ограбуваше и напаѓаше по Куманово

Кумановската полиција го фати и приведе О.М. избеганиот затвореник  од затвор Идризово. Според извори од полицијата О.М. бил лоциран и приведен кај Менкова колиба во Куманово. О.М. вооружен ограбуваше и сееше страв во Куманово и околината . Tој се води како избеган од ...

admin

November 9th, 2017

No Comments