Вести

Домашен притвор за службеничката во собранието од Куманово

Домашен притвор за службеничката во собранието од Куманово

Куќен притвор за Е.Б. службеничка во собрание на Македонија од Куманово која вчера беше приведена како осомничена за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик. Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за ...

admin

November 29th, 2017

No Comments

Две лица од Куманово приведени за крвавиот четврток во собранието

Две лица од Куманово приведени за крвавиот четврток во собранието

    Две лица од Куманово утрово биле приведени како осомничени за кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста . Се работи за Е.Б  и В.М. од Куманово дознава радио Бум , а истите се осомничени за крвавиот четврток во Собранието кога ...

admin

November 28th, 2017

No Comments

Продолжен притвор за Игор Југ сега се товари и за тероризам

Продолжен притвор за Игор Југ сега се товари и за тероризам

Игор Југ останува во затворот Шутка. Ваква одлука донесе судијата на претходна постапка по барањето на јавното обвинителство откако истече 30-дневниот притвор кој му беше претходно одреден. Основното јавно обвинителство, пак, ја прошири истрагата и сега го товари Игор Југ и ...

admin

November 28th, 2017

No Comments

СВР Куманово: Од 136 контролирани возачи 21 возеле под дејство на алкохол

СВР Куманово: Од 136 контролирани возачи 21 возеле под дејство на алкохол

За време на викендот во Куманово според информациите на Министерството за внатрешни работи била извршена засилена сообраќајна контрола со алкотест. Од 136 контролирани возачи, 21 управувале возило под дејство на алкохол. Од Министерството за внатрешни работи информираат ...

admin

November 27th, 2017

No Comments

Командир на територијална противпожарна единица во Старо Нагоричане си купил сведителствата за завршено средно образование

Командир на територијална противпожарна единица во Старо Нагоричане си купил сведителствата за завршено средно образование

Командир на територијална противпожарна единица во Општина Старо Нагоричане со купени свидетелства  си добил работно место. Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против В.Д.(35)  и Ш.З.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за ...

admin

November 21st, 2017

No Comments

Приведен избеганиот затвореник кој вооружен ограбуваше и напаѓаше по Куманово

Приведен избеганиот затвореник кој вооружен ограбуваше и напаѓаше по Куманово

Кумановската полиција го фати и приведе О.М. избеганиот затвореник  од затвор Идризово. Според извори од полицијата О.М. бил лоциран и приведен кај Менкова колиба во Куманово. О.М. вооружен ограбуваше и сееше страв во Куманово и околината . Tој се води како избеган од ...

admin

November 9th, 2017

No Comments

Во Агино Село вооружен крадец ограбил две лица

Во Агино Село вооружен крадец ограбил две лица

Две постари лица вчера во 11.00 часот на место викано „Перево Трло“ во Агино Село, кумановско,  биле нападнати и ограбени. Според информациите на полицијата грабежот се случил пред викендица сопственост на Љ.С. (72) од Скопје. Разбојникот  со закана со пиштол од Љ.С. одзел ...

admin

November 3rd, 2017

No Comments

Доживотна казна затвор за Сулејман Османи од Брест за организатор на насилство во Диво Насеље

Доживотна казна затвор за Сулејман Османи од Брест за организатор на насилство во Диво Насеље

Основниот суд Скопје 1 денеска ја изрече и последната пресуда за случајот „Диво насеље“. Доживотна казна затвор му е изречена за Сулејман Османи од село Брест, еден од организаторите на насилствата во кумановската Дива населба во мај 2015 година во кои загинаа осуммина ...

admin

November 3rd, 2017

No Comments

Осум години затвор за убиецот на Бојан, го застрелал па го фрлил во бунар во света Мина

Осум години затвор за убиецот на Бојан, го застрелал па го фрлил во бунар во света Мина

    Даниел Д. 30 годишен од Куманово е прогласен за виновен од Кривичниот совет при  Основен суд Куманово предводен од судијата Савре Спасовски и осуден на осум години казна затвор по член 123 став 1 од КЗ на република Македонија за убиство на Бојан Илиевски- потврди за ...

admin

October 31st, 2017

No Comments

Во сообраќајна несреќа на регионален пат Куманово- Свети Николе загина едно лице

Во сообраќајна несреќа на регионален пат Куманово- Свети Николе загина едно лице

Во сообраќајна несреќа утрово во  07.45 часот на регионалниот пат Куманово – Свети Николе,  животот го загуби 55 годишен жител на Свети Николе. Според информациите на полицијата М.К.(55) од Свети Николе, управувајќи патничко возило „Голф“ со штипски регистарски ознаки,

admin

October 27th, 2017

No Comments