Вести

Родилка од Крива Паланка починала по царски рез

Вчера откако и бил извршен царски рез на 37 годишната Г.С. од Крива Паланка таа починала. Според официјалните информации на полицијата, родилката починала во 15 40 минути на пат за Скопје. На родилката и била дадена анестезија , по што таа не се разбудила. Од кумановската ...

admin

June 16th, 2016

No Comments

Трудница од Крива Паланка почина во кумановската болница

Под сеуште неутврдени причини, во среда доцна попладне околу 18 30 во кумановската болница почина трудница, која според извори од акушерско одделение била пред породување. И по сите напори да се реанимира и да се спаси напорот на лекарите бил неуспешен. Од болницата велат ...

Igor Andonovik

June 15th, 2016

1 Comment

На сцена почина актерот Миодраг Мандиќ Манда

Актерот Милорад Мандиќ – Манда почина во 55 година од животот, откако му се слошило на сцената додека ја изведувал претставата „Петар Пан“ во белградскиот театар „Бошко Буха“. Причина за смртта на актерот е срцев удар. На премиерната изведба на детската претстава, на Мандиќ ...

admin

June 15th, 2016

No Comments

Почина Бата Живоиновиќ , почивај во мир легендо

По долго боледување синоќа во 22:45 часот во болницата „Свети Сава“ во Белград, почина Велимир Бата Живоиновиќ. Велимир Бата Живојиновиќ е роден на 5 јуни 1933 година и е еден е од најпознатите српски актери во Србија и во поранешна Југославија. Легендарниот српски актер ги ...

Igor Andonovik

May 23rd, 2016

No Comments

Помина една година од „Диво Насеље“, се уште нема одговор кој и зошто пукаше

Една година по терористичкиот напад во Диво насеље, 8 згаснати животи на македонските безбедносни сили, страв и несигурност. Што се случи во Куманово на 9 мај 2015 година зошто 8 згаснати живот – се’ уште останува нејасно. Кој дојде да војува и што беше целта, кој затаи во ...

Igor Andonovik

May 9th, 2016

No Comments

Каменуван воз во Черкезе

Непознати сторители го каменувале возот што се обраќа на релацијата Табановце-Скопје. Според информациите од Македонски железници, возот бил каменуван во село Чекрезе, веднаш откако ја напуштил железничката станица. Непознати сторители во 17 часот го каменувале и го скршиле ...

Igor Andonovik

April 21st, 2016

No Comments

Професор по одделенска настава со лажна диплома

Со лажна диплома за зафршен педагошки факултет , 46 годишен професор работел како класен раководител во основното училиште ,,Наим Фрашери” во Куманово. Полицијата му поднесе три кривични пријави , поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела продолжено ...

Igor Andonovik

April 20th, 2016

No Comments

На Табановце запленети 22 килиграми марихуана

Царинските службеници од Одделението за оперативни работи во соработка со Министерството за внатрешни работи, синоќа во 23:20 часот, на граничниот премин Табановце на излез од Република Македонија селектирале за контрола патничко моторно возило со бугарски регистарски ...

Igor Andonovik

April 15th, 2016

No Comments

Како на филм, возач на Мазда сакал да прегази полицајци

22 годишник сакал да прегази полициска патрола на регионалниот пат Свети Николе Куманово. Немилиот настан се случил утрово во 2 часот кога полицајците се обиделе да сопрат мазда без регистерски таблички управувана од 22 годишниот Љ.Г. од село Раклиш. Одбивајќи да застане , ...

Igor Andonovik

April 7th, 2016

No Comments

Силна експлозија на плинска боца ги вознемири граѓаните на Куманово

    Силна експлозија на плинска боца ,  во 18 часот и 30 минути ги вознемири граѓаните на Куманово.  Во експлозијата која се случила на улица Октомвриска револуција, нема жртви и повредени. Сите станари се евакуирани од зградата и се врши увид. Според командирот на ...

Igor Andonovik

March 22nd, 2016

No Comments