Вести

Како на филм, возач на Мазда сакал да прегази полицајци

Како на филм, возач на Мазда сакал да прегази полицајци

22 годишник сакал да прегази полициска патрола на регионалниот пат Свети Николе Куманово. Немилиот настан се случил утрово во 2 часот кога полицајците се обиделе да сопрат мазда без регистерски таблички управувана од 22 годишниот Љ.Г. од село Раклиш. Одбивајќи да застане , ...

Igor Andonovik

April 7th, 2016

No Comments

Силна експлозија  на плинска боца ги вознемири граѓаните на Куманово

Силна експлозија на плинска боца ги вознемири граѓаните на Куманово

    Силна експлозија на плинска боца ,  во 18 часот и 30 минути ги вознемири граѓаните на Куманово.  Во експлозијата која се случила на улица Октомвриска револуција, нема жртви и повредени. Сите станари се евакуирани од зградата и се врши увид. Според командирот на ...

Igor Andonovik

March 22nd, 2016

No Comments

УТРЕ ВО 13 ЧАСОТ МИРЕН СОБИР НА РОДИТЕЛИ ПРЕД ОСНОВНО УЧИЛИШТЕ ТОЛИ ЗОРДУМИС

УТРЕ ВО 13 ЧАСОТ МИРЕН СОБИР НА РОДИТЕЛИ ПРЕД ОСНОВНО УЧИЛИШТЕ ТОЛИ ЗОРДУМИС

Се опоравува но се уште е во шок ученикот кој беше претепан во петокот пред основното училиште Толи Зордумис, од група на средношколци албанци, вели за Бум, Александра Петковиќ, мајката на претепаниот ученик. Утре во 13 часот пред училиштето родителите ќе одржат мирен собир ...

Igor Andonovik

March 21st, 2016

No Comments

Група средношколци албанци претепале осмоодделенец македонец

Група средношколци албанци претепале осмоодделенец македонец

Ученик од 8 одделение од  Основно Училиште Толи Зордумис, од македонска националност, во петокот бил нападнат и претепан од група на средношколци од алабанска националност, без никаква причина. Немилиот настан според информациите на мајката на претепаниот ученик,  Александра

Igor Andonovik

March 19th, 2016

2 Comments

Против насилникот кој го нападна стражарот на Краста поднесена кривична пријава

Против насилникот кој го нападна стражарот на Краста поднесена кривична пријава

Насилникот кој го нападна стражарот на депонијата Краста заработи кривична пријава за сторено кривично дело тешка телесна повреда. Кривична пријава е поднесена против Б.С. (32) од Куманово . Тој минатиот месец во кругот на градската депонија дошол со цел да собира пластичен ...

Igor Andonovik

March 2nd, 2016

No Comments

Разрешен началник не сакал да го врати службеното возило во полиција

Разрешен началник не сакал да го врати службеното возило во полиција

За злоупотреба на службена положба и овластување, кумановската полиција поднесе кривична пријава против М.Ј. поранешен помошник началник на СВР Куманово. Разрешениот заменик началник ја злоупотребил службената положба со задржување на службениот автомобил. Тој откако бил ...

Igor Andonovik

March 2nd, 2016

No Comments

Нападнат чувар на депонијата Краста

Нападнат чувар на депонијата Краста

Чувар, вработен во Јавното претпријатие Чистота и зеленило во Куманово , бил физички нападнат на работното место и се здобил со тешки телесни повреди, скршеница на рака. Чуварот го претепале група крадци кои сакале насилно да влезат на депонијата во Краста . Според ...

admin

February 18th, 2016

No Comments

МРТОВ МАЖ ПРОНАЈДЕН ВО СТРЕЛИШТЕ СПРОТИ СПОМЕН КОСТУРНИЦА

МРТОВ МАЖ ПРОНАЈДЕН ВО СТРЕЛИШТЕ СПРОТИ СПОМЕН КОСТУРНИЦА

Безживотно машко тело е пронајдено денеска спроти спомен Костурница, во поранешно стрелиште во Куманово. Според првичните информации се работи за маж на околу 60 години, на чие тело немало траги на насилство. Мртвото лице не е идентификувано бидејќи немал лични документи. На

Igor Andonovik

February 15th, 2016

No Comments

Кондуктер во Македонски Железници наплаќал билети, а парите ги ставал во џеб

Кондуктер во Македонски Железници наплаќал билети, а парите ги ставал во џеб

За 210 евра, 46 годишен С.Б. од Куманово, вработен како кондуктер во македонски железници , заработи кривична пријава за несовесно работење во службата . Тој според информациите од полицијата на 23.12.2015 година во воз кој се движел на релација Гевгелија – Табановце, на ...

Igor Andonovik

February 12th, 2016

No Comments

Во бегалскиот камп Табановце, дваица локални жители фатени како крадат од помошта наменета за бегалците

Во бегалскиот камп Табановце, дваица локални жители фатени како крадат од помошта наменета за бегалците

Две лица извршиле тешка кражба на граничниот премин Табановце, во бегалскиот камп. Според извори на Бум,  се работи за дваица жители на Табановце кои биле ангажирани да им помагаат на бегалците и да им делат помош. Но наместо да делат, поголемиот дел од  помошта си ја ...

Igor Andonovik

February 7th, 2016

No Comments