Вести

Од оџак се запали зградата на стара општина во Касапски круг

Од оџак се запали зградата на стара општина во Касапски круг

Запален оџак на ресторантот сместен во приземниот дел на зградата на стара општина во Касапски Круг, во центарот на Куманово е причината за избувнување на пожар. Според информациите на Дејан Илиевски командир на  Територијалната противпожарна единица Куманово, пожарот ...

admin

October 10th, 2017

No Comments

Силувано 13 годишно девојче

Силувано 13 годишно девојче

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.Ф. (21) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“. Пријавениот, во претпладневните часови  на 19.09.2017 година, во неговата семејна куќа во ...

admin

October 6th, 2017

No Comments

Пронајден е автомобилот но разбојникот не

Пронајден е автомобилот но разбојникот не

Доцна синоќа беше пронајден автомобилот на ограбените сопружници. Според информациите од сопствениците автомобилот марка Опел астра сива металик боја бил пронајден во околина на Куманово , паркиран во хангар во Којнаре. Повеќе детали од полицијата во интерес на истрагата не ...

admin

October 4th, 2017

No Comments

Нема информации за разбојникот што ги ограби сопружниците во Шупли Камен

Нема информации за разбојникот што ги ограби сопружниците во Шупли Камен

Преку апел до сите граѓани, сопружниците кои  за викенд беа ограбени во нивната викенд куќа во Шупли Камен, си го бараат автомобилот „ Опел астра „. Разбојникот кој според информациите на полицијата  вооружен со пиштол во недела точно напладне влегол во дворот и најпрвин со ...

admin

October 3rd, 2017

No Comments

Сопружници на викендица во Шупли Камен ограбени под закана со пиштол

Сопружници на викендица во Шупли Камен ограбени под закана со пиштол

Вчера напладне во 12 часот во Шупли Камен-кумановско непознато лице под закана со пиштол ги ограбило сопружниците кои биле на викендица. Според информациите на полицијата С.Т.(56) и неговата сопруга В.П.(58) од Куманово, биле во дворот од нивната викендица, дошло непознато ...

admin

October 2nd, 2017

No Comments

Кривична пријава за директорка на  Основно Училиште „Светозар Марковиќ“ во село Старо Нагоричане

Кривична пријава за директорка на Основно Училиште „Светозар Марковиќ“ во село Старо Нагоричане

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против Д.С. (37) поради постоење основи на сомнение дека сторила кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Како што информира МВР, пријавената, како директор во општинското основно училиште ...

admin

September 26th, 2017

No Comments

Со фантомки и шипки претепале  23 годишен кумановец

Со фантомки и шипки претепале 23 годишен кумановец

Непознати сторители ноќеска со метални шипки нападнале 23 годишно момче и му нанеле тешки телесни повреди. Со скршеница на лактот на раката и повреди во пределот на главата и ногата, 23 годишниот Б.С. бил хоспитализиран во Општа Болница во Куманово.   Според ...

admin

September 12th, 2017

No Comments

Кривична пријава за насилниците кои се закануваа на полиција-фото-

Кривична пријава за насилниците кои се закануваа на полиција-фото-

СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.В. (43) и С.В. (19) поради постоење основи на сомнение за сторено кривичното дело ,,спречување службено лице во вршење службено дејствие”. На 01.09.2017 година на ул. „Доне Божинов”, при  изрекувањето на глоба за управување на ...

admin

September 7th, 2017

No Comments

Двајца полициски службеници вербално нападнати од возач без дозвола

Двајца полициски службеници вербално нападнати од возач без дозвола

Сите ќе ве убијам, ќе видите вие – оваа беа дел од заканите кон полицијата од  лице кое управуваше автомобил без дозвола во Куманово. На улицата Доне Божинов во Куманово вечерва се случи инцидент , каде двајца припадници на сообраќајната полиција беа вербално нападнати

admin

September 1st, 2017

No Comments

Се запалил во возило во движење

Се запалил во возило во движење

Кумановец, додека управувал патничко моторно возило се запалил . Засега причините за избувнување на пожарот се  непознати . Од полицијата информираат дека  на регионалниот пат Куманово-Свети Николе, во близина на бензинска пумпа „Дет-Оил“ во населба Доброшане, Д.Ѓ. (40) од ...

admin

August 30th, 2017

No Comments