Вести

Командир на територијална противпожарна единица во Старо Нагоричане си купил сведителствата за завршено средно образование

Командир на територијална противпожарна единица во Старо Нагоричане си купил сведителствата за завршено средно образование

Командир на територијална противпожарна единица во Општина Старо Нагоричане со купени свидетелства  си добил работно место. Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против В.Д.(35)  и Ш.З.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за ...

admin

November 21st, 2017

No Comments

Приведен избеганиот затвореник кој вооружен ограбуваше и напаѓаше по Куманово

Приведен избеганиот затвореник кој вооружен ограбуваше и напаѓаше по Куманово

Кумановската полиција го фати и приведе О.М. избеганиот затвореник  од затвор Идризово. Според извори од полицијата О.М. бил лоциран и приведен кај Менкова колиба во Куманово. О.М. вооружен ограбуваше и сееше страв во Куманово и околината . Tој се води како избеган од ...

admin

November 9th, 2017

No Comments

Во Агино Село вооружен крадец ограбил две лица

Во Агино Село вооружен крадец ограбил две лица

Две постари лица вчера во 11.00 часот на место викано „Перево Трло“ во Агино Село, кумановско,  биле нападнати и ограбени. Според информациите на полицијата грабежот се случил пред викендица сопственост на Љ.С. (72) од Скопје. Разбојникот  со закана со пиштол од Љ.С. одзел ...

admin

November 3rd, 2017

No Comments

Доживотна казна затвор за Сулејман Османи од Брест за организатор на насилство во Диво Насеље

Доживотна казна затвор за Сулејман Османи од Брест за организатор на насилство во Диво Насеље

Основниот суд Скопје 1 денеска ја изрече и последната пресуда за случајот „Диво насеље“. Доживотна казна затвор му е изречена за Сулејман Османи од село Брест, еден од организаторите на насилствата во кумановската Дива населба во мај 2015 година во кои загинаа осуммина ...

admin

November 3rd, 2017

No Comments

Осум години затвор за убиецот на Бојан, го застрелал па го фрлил во бунар во света Мина

Осум години затвор за убиецот на Бојан, го застрелал па го фрлил во бунар во света Мина

    Даниел Д. 30 годишен од Куманово е прогласен за виновен од Кривичниот совет при  Основен суд Куманово предводен од судијата Савре Спасовски и осуден на осум години казна затвор по член 123 став 1 од КЗ на република Македонија за убиство на Бојан Илиевски- потврди за ...

admin

October 31st, 2017

No Comments

Во сообраќајна несреќа на регионален пат Куманово- Свети Николе загина едно лице

Во сообраќајна несреќа на регионален пат Куманово- Свети Николе загина едно лице

Во сообраќајна несреќа утрово во  07.45 часот на регионалниот пат Куманово – Свети Николе,  животот го загуби 55 годишен жител на Свети Николе. Според информациите на полицијата М.К.(55) од Свети Николе, управувајќи патничко возило „Голф“ со штипски регистарски ознаки,

admin

October 27th, 2017

No Comments

Деца си играле возачи па го прегазиле татко си со камион

Деца си играле возачи па го прегазиле татко си со камион

Две малолетни деца од пет и осум години во игра стартувале камион марка Там, а татко им во обид да го сопре камионот бил прегазен. Настанот се случил во населба Карпош во Куманово,  во саботата во 15 часот и 45 минути .  Децата додека се играле во дворот  влегле во камионот ...

admin

October 21st, 2017

No Comments

Полицијата во Кочани повикала лице на разговор кое се сомничи за поткуп на гласачи

Полицијата во Кочани повикала лице на разговор кое се сомничи за поткуп на гласачи

Три дена пред изборите едно лице од Кочани е под сомнение дека поткупувал гласачи во ромска населба во Кочани. Под сомнение дека  поткупувал  гласачи Б.Ш.од Кочани , е повикан на информативен разговор во полициска станица во Кочани. Тој се наоѓа на листата на советници на ...

admin

October 12th, 2017

No Comments

Од оџак се запали зградата на стара општина во Касапски круг

Од оџак се запали зградата на стара општина во Касапски круг

Запален оџак на ресторантот сместен во приземниот дел на зградата на стара општина во Касапски Круг, во центарот на Куманово е причината за избувнување на пожар. Според информациите на Дејан Илиевски командир на  Територијалната противпожарна единица Куманово, пожарот ...

admin

October 10th, 2017

No Comments

Силувано 13 годишно девојче

Силувано 13 годишно девојче

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.Ф. (21) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“. Пријавениот, во претпладневните часови  на 19.09.2017 година, во неговата семејна куќа во ...

admin

October 6th, 2017

No Comments